а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчита

отчитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прочита податоци од мерен инструмент.
Англиски: read Албански: lexoj
Употреба: Технологија
Примери:
Го отчита струјомерот.
2. (се отчита) Даде отчет.
Англиски: report Албански: raportoj
Примери:
Власта треба да се отчита пред пратениците за нејзините политики.
Изведенки
отчитува несв.
отчитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи