а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчет

мн. отчети
Вид збор: Именка, машки род
Писмен или устен извештај за извршена дејност.
Англиски: report
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Даде отчет.
Отчетот на задругата се правеше јавно.
Изведенки
1. отчетен прид.
2. отчетност ж.
Пример: засилена отчетност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи