а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчепи

отчепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одзатне, одглави, одвои нешто зачепено, затнато.
Англиски: unclog Албански: heq tapë
Примери:
отчепи цевка
отчепи бочва, отчепи казанче
2. (се отчепи) се одзатне
Англиски: unclog Албански: çlirohet, zhbllokohet
Изведенки
1. отчепува несв.
(се) отчепуваат
2. отчепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи