а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчекори

отчекорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со чекор се оддалечи од нешто или некого.
Англиски: walk away Албански: largohem disa hapa
Примери:
Командирот отчекори од жената и ја одмери со очи.
2. Направи неколку чекори.
Англиски: step out Албански: bëj disa hapa
Примери:
Тој отчекори и застана.
Изведенки
1. отчекорува несв.
отчекоруваат
2. отчекорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи