а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отцеди

отцедат
Вид збор: Глагол, свршен
Со цедење оддели извесно количество.
Примери:
Отцеди малку мед.
Изведенки
1. отцедува несв.
отцедуваат
2. отцедување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи