а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отуѓен

отуѓениот
Вид збор: Придавка
1. Што на некој начин преминал во сопственост на друг; пренесен на друг.
Англиски: alienated Албански: i tjetërsuar
Употреба: Економија
Примери:
Имотот е отуѓен.
2. Што го прекинал блискиот одноc со некого или нешто.
Англиски: alienated Албански: i braktisur
Примери:
отуѓен свет, отуѓена душа
Изведенки
отуѓеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи