а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттури

оттурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истури мал дел од некоја течност.
Англиски: pour Албански: shtie, qes
Примери:
Оттури малку вода.
2. (се оттури) Се истури мал дел од некоја течност.
Англиски: pour Албански: derdh, shpraz
Примери:
Грнето малку се оттури.
Изведенки
1. оттура несв.
(се) оттураат
2. оттурање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи