а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттргне

(се) оттргнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се оcлободи од нешто или од некого.
Англиски: free Албански: liroj
Примери:
Му се оттргна со едната рака.
2. Прекине врска со некого, се оддалечи, се одвои од некого.
Англиски: separate Албански: ndaj, ndërprej
Примери:
Таа се оттргна од мене, како да сум ѝ нанел огромна несреќа.
Изведенки
1. оттргнува несв.
(се) оттргнуваат
2. оттргнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи