а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттогаш

Вид збор: Прилог
Од тој момент, од тоа време.
Англиски: since
Примери:
Минаа оттогаш три години.
Оттогаш тој не доаѓа кај мене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи