а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттиши

оттишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испушти воздух од нешто.
Англиски: deflate Албански: shfryj
Примери:
Оттиши ја гумата, премногу е напумпана.
2. (се оттиши) За нешто наполнето со воздух.
Англиски: deflate Албански: shfryj
Примери:
Гумата се оттиши.
Изведенки
1. оттишува несв.
(се) оттишуваат
2. оттишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи