а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттаму

Вид збор: Прилог
1. Од тоа место таму, од местото за кое се зборува.
Англиски: from there Албански: prej atje
Примери:
Остани таму, зашто оттаму подобро се гледа.
Помини оттаму и види што се случило.
2. Од тоа, поради / заради тоа.
Англиски: therefore Албански: për atë
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Оттаму произлегува заклучокот дека не се работело добро.
Тој не беше подготвен за испитот, оттаму и стравот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи