а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсјај

мн. отсјаи
Вид збор: Именка, машки род
Одбивање на светлината.
Англиски: reflection
Примери:
Кандило со румен отсјај.
Низ прозорецот влегуваше бледникавиот отсјај од полната месечина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи