а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсјајува

отсјајуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Оддава сјај, блесок.
Англиски: reflect Албански: reflekton
Примери:
Сончевите зраци отсјајуваа на површината од водата.
2. Се одразува, се огледува во нешто.
Англиски: reflect Албански: reflektohet
Примери:
Од очите му отсјајуваше душата.
3. (се отсјајува) се одразува
Англиски: reflect Албански: reflektohet
Примери:
Од запалените облачни крилја плискаат жарови што се отсјајуваат во нејзините кадифени очи.
Изведенки
отсјајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи