а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсуче

отсучат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие, одвитка, отплетка нешто усукано, исукано.
Англиски: disentangle
Примери:
Жените не можеа да ги отсукаат конците.
Изведенки
1. отсучува несв.
отсучуваат
2. отсучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи