а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсутен

отсутниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е присутен, што не се наоѓа на определено место.
Англиски: absent
Примери:
Денес тој е отсутен.
Колку отсутни има денес на работа?
2. Што е занесен во нешто, што не го следи тоа што се зборува, што се случува.
Англиски: absent
Примери:
отсутен поглед
отсутен со духот
Изведенки
1. отсутно прил.
Пример: Тој одговори некако отсутно.
2. отсутност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи