а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсуствува

отсуствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. нема, недостига
Англиски: miss Албански: mungoj
Примери:
Кај вас отсуствува секаква грижа за децата.
2. Не присуствува, не е присутен.
Англиски: be absent Албански: mungon
Примери:
Тој отсуствува на неколку состаноци.
Изведенки
отсуствување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи