а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсуство

мн. отсуства
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсутност, немање на нешто.
Англиски: absence Албански: mungesë
Примери:
Отсуство на национални идеали.
2. Неприсуствување, ненаоѓање на определено место.
Англиски: truancy Албански: mosprezencë
Примери:
Никој не го забележа неговото отсуство.
3. Привремено ослободување од служба, од должност.
Англиски: release Албански: i liruar
Примери:
Јас сум на отсуство.
Тој доби отсуство од неколку дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи