а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсуди

отсудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрече пресуда.
Англиски: judge, sentence Албански: gjykoj
Примери:
Како ќе отсуди судот, така ќе биде.
2. реши, одлучи
Англиски: decide Албански: vendos
Примери:
Го викнал соседот откако отсудил да му даде заем.
3. Искаже свое миcлење.
Англиски: judge Албански: gjykoj
Примери:
Брат ти инаку ќе отсуди.
4. Осуди некого, донесе пресуда против некого.
Англиски: convict Албански: dënoj, shpall fajtor
Употреба: Архаизам
Примери:
Јас дојдов за да ве отсудам.
Изведенки
1. отсудува несв.
отсудуваат
2. отсудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи