а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстрел

мн. отстрели
Вид збор: Именка, машки род
1. Употреба на ловечко оружје за убивање дозволен и определен дивеч.
Албански: për mbytje, për të gjuajt
2. Акт на определување некој да биде жртвуван, отфрлен, уништен.
Англиски: discharge Албански: shkarkim
Употреба: Преносно значење
Изрази
Дивеч за отстрел - дивеч што е определен за отстрел.
Дивеч за отстрел - личност против која се насочени дејства за уништување, дискредитација и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи