а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстранувач

мн. отстранувачи
Вид збор: Именка, среден род
Средство за отстранување.
Англиски: remover
Примери:
отстранувач на флеки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи