а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстрани

отстранат; отстранил; отстранет; отстранувајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2891
1. Тргне, помести нешто.
Англиски: remove Албански: largon
Примери:
Отстрани пречки.
2. Истера, исклучи, тргне некого од некое место, од некаква позиција.
Англиски: remove Албански: largon, heq
Примери:
Отстрани од работа.
Отстрани од партија.
Отстрани од должност.
3. Одврати од некого или од нешто.
Англиски: distance Албански: largon, distancon
Примери:
Таа ме отстрани од другарите.
4. Поправи дефект, грешка, недостаток.
Англиски: remove Албански: largon
Примери:
Ја однесол колата да го отстранат дефектот.
Отстрани го вишокот килограми со диета.
Изведенки
1. отстранува несв.
отстрануваат
2. отстранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК