а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстранет

отстранетиот
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа настрана, оддалечен.
Англиски: separated
Примери:
Тој не можеше да живее отстранет од своето семејство.
2. Што е лишен од правото да учествува во нешто, да присуствува на нешто.
Англиски: removed
Примери:
Отстранет од работа.
Отстранет од комисија.
Изведенки
отстранетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи