а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстори

отсторат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Врати нешто во првобитна, претходна состојба.
Англиски: undo Албански: rikthej
Примери:
Тоа веќе се стори и не може да се отстори.
2. (се отстори)
Англиски: undo Албански: rikthej
Примери:
Девојката се отстори од мермер повторно на човек.
Изведенки
1. отсторува несв.
(се) отсторуваат
2. отсторување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи