а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстои

отстојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине некое време во стоење.
Англиски: stand Албански: qëndroj në këmbë
Примери:
Отстојав еден час кај градскиот часовник, чекајќи те.
2. опстои
Англиски: exist Албански: ekzistoj
3. Помине некое време во некоја средина, во некаква состојба.
Англиски: remain Албански: qëndroj
Примери:
Сирењето треба да отстои во солило.
Изведенки
1. отстојува несв.
отстојуваат
2. отстојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи