а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстапница

мн. отстапници
Вид збор: Именка, женски род
1. Пат, правец или можност за отстапување.
Англиски: retreat Албански: tërheqje
Примери:
Потокот е згоден за отстапница.
2. Жена отстапник.
Англиски: renegade Албански: renegate
Примери:
Таа е отстапница од верата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи