а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстапник

мн. отстапници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што ги напуштил своите погледи, убедувања, идеи и сл.
Англиски: renegade Албански: renegat
Примери:
Отстапник од марксизмот.
2. Тој што се откажал од својата вера.
Англиски: renegade Албански: renegat
Употреба: Религија
Изведенки
отстапнички прид.
отстапничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи