а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстаплив

отстапливиот
Вид збор: Придавка
1. Што е склон да прави отстапки, попустлив.
Примери:
Тој е многу отстаплива личност, секому прави отстапки.
2. Што може да се отстапи.
Примери:
Зградата не е отстаплива.
Изведенки
отстапливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи