а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстапка

мн. отстапки
Вид збор: Именка, женски род
1. Откажување од нешто во полза на друг.
Англиски: concession Албански: koncesion, lëshim, lejim
Примери:
Отстапка во цена.
Прави отстапка.
Заемни отстапки.
2. Отстранување, отстапување од определени принципи, убедувања и сл.
Англиски: deviation Албански: devijim, shmangie
Примери:
Отстапка од правила.
Отстапка од законот.
Отстапка од определена линија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи