а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсрами

отсрамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да не се усрами, да избегне срам.
Албански: bëj të mos turpërohet
Примери:
Виното ги отсрами домаќините.
2. (се отсрами) Избегне срам, избегне непријатна ситуација со иcполнување на некоја обврска.
Албански: bëj të mos turpërohet
Примери:
Со слатко и кафе домаќинката се отсрами пред ненадејните гости.
Ако не беше гостинската соба ќе се усрамевме - со неа се отсрамивме.
Изведенки
1. отсрамува несв.
(се) отсрамуваат
2. отсрамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи