а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отспротива

Вид збор: Прилог
На спротивната страна.
Англиски: opposite
Примери:
Отспротива стоеше една жена.
Тој седна отспротива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи