а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отспрегне

отспрегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Оcлободи од запрега.
Англиски: dismount
Примери:
Ги отспрегнал коњите.
Ги отспрегна воловите.
Изведенки
1. отспрегнува несв.
отспрегнуваат
2. отспрегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи