а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отспие

отспијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине извесно време во cпиење, преспие.
Англиски: sleep Албански: fle
Примери:
Отспав два-три часа.
2. (се отспие) Со cпиење надомести сон.
Англиски: sleep Албански: fle
Примери:
Се отспав убаво.
Та каде ќе ја засолниш таа твоја изветреана глава да се отспие вечерва?
Изведенки
1. отспива несв.
(се) отспиваат
2. отспивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи