а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсопне

отсопнат
Вид збор: Глагол, свршен
Одврзе, пушти на слобода (обично за коњ или магаре кога му се одврзуваат предните нозе).
Примери:
Тој го отсопна коњот.
Изведенки
1. отсопнува несв.
отсопнуваат
2. отсопнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи