а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсони

отсонат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со сонот.
Изведенки
отсонува несв.
отсонуваат
Пример: Актерот конечно го отсонува својот сон кој стане јаве.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи