а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсоли

отсолат
Вид збор: Глагол, свршен
Отстрани вишок сол од нешто.
Англиски: desalinate
Примери:
Го отсоли сирењето пред да го изнесе на маса.
Изведенки
1. отсолува несв.
отсолуваат
2. отсолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи