а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отслужи

отслужат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши, изврши воена или некоја друга обврска.
Англиски: serve Албански: mbaroj shërbimin
Примери:
Отслужи воен рок.
Отслужи војска.
Дојдовме од далечни мориња и чесно му отслуживме на царот.
2. Изврши црковна служба.
Англиски: celebrate Албански: celebrim, shërbim kishtar
Употреба: Црковен термин
Примери:
Отслужи литургија.
Отслужи утрена.
Отслужи вечерна.
3. Ислужи, не е веќе во употреба.
Англиски: serve Албански: mbaroj shërbimin, jasht përdorimit
Употреба: Разговорно
Примери:
Автомобилот си го отслужи своето.
Тој си го отслужи своето.
Изведенки
1. отслужува несв.
отслужуваат
2. отслужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи