а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отслика

отсликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пренесе, претстави, прикаже нешто како на слика, сликовито.
Англиски: depict
Примери:
Тој се обиде буквално да го отслика тоа што го видел.
Изведенки
1. отсликува несв.
отсликуваат
2. отсликување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи