а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отскубне

отскубнат; отскубни, отксубнете; отскубнав, отскубнаа; отскубнал; отскубнат; (ќе) отскубнев, (ќе) отскубнеа; (ќе) отскубнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26895
1. Со скубнување одвои, оддели дел од нешто.
Англиски: tear Албански: këpus, shkul
Примери:
Тој отскубна малку од косата.
2. (се отскубне) Се одвои, се оддели, се оддалечи.
Англиски: escape Албански: shkëputet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едвај се отскубна за да се скрие во својата куќа.
Изведенки
1. отскубнува несв.
(се) отскубнуваат
2. отскубнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК