а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отскрие

отскријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одвие, истави покривач (или нешто слично) од нешто покриено.
Англиски: uncover Албански: shpalos, zbuloj
Примери:
Мајката го отскри детето.
2. (се отскрие) Се одвие, истави од себе покривач.
Англиски: unwind Албански: shpalohem, shpështjellem
Примери:
Ноќта беше топла и тој се отскри.
Изведенки
1. отскрива несв.
отскриваат
2. отскривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи