а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отскок

мн. отскоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Скок при одбивање на едно тело од подлогата.
Англиски: jump Албански: kërcim
Примери:
Отскок на топката.
2. Далечината од местото од кое се скока до местото што ќе се достигне со скокот.
Англиски: distance Албански: kërcim
Примери:
Отскокот му беше три метри.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи