а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отскокне

отскокнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се оддели, се оддалечи од нешто со скок.
Англиски: jump out Албански: largoj, veçoj
Примери:
Коњот отскокна.
2. Се одбие од нешто.
Албански: spraps
Примери:
Секирата отскокна од дрвото.
3. Се истакне со нешто.
Англиски: distinguish Албански: dalloj, shquaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој многу отскокна од своите другари.
Изведенки
1. отскокнува несв.
отскокнуваат
2. отскокнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи