а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсечка

мн. отсечки
Вид збор: Именка, женски род
1. отсечок
Албански: pjesë, fragment
2. Дел од права, ограничен од две точки.
Англиски: segment Албански: segment
Употреба: Математика
Примери:
Отсечката ја сече кружницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи