а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсече

отсечат; отсечи, отсечете; отсеков, отсекоа; отсекол, отсекле; отсечев, отсечеа; отсечел; отсечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5292
1. Со сечење оддели парче од нешто.
Англиски: cut off Албански: pres
Примери:
Таа отсече едно парче од тортата.
Домаќинката им ги отсече врвовите на доматите.
2. Решително, отсечно рече.
Англиски: say decisively Албански: pres, them me vendosmëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Отсече кусо со раката и со гласот.
Не! - отсече тој.
3. (се отсече) Изгуби сила и сл.
Англиски: weaken Албански: prehem, humb fuqi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Рацете и нозете ми се отсекоа кога ми кажаа за татко ми.
Изведенки
1. отсекува несв.
отсекуваат
2. отсекување ср.
глаг. им.
3. отсечува несв.
отсечуваат
4. отсечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК