а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсечен

отсечниот
Вид збор: Придавка
Многу решителен, строг, што не трпи приговор.
Англиски: decisive
Примери:
Им зборува со отсечен тон.
Изведенки
отсечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи