а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсели

(се) отселат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да живее на определено место.
Англиски: relocate
Изведенки
1. отселува несв.
(се) отселуваат
2. отселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи