а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсее

отсеат
Вид збор: Глагол, свршен
Исее определена, извесна количина, колку што треба.
Англиски: sift
Примери:
Го отсеа брашното за леб.
Изведенки
1. отсејува несв.
отсејуваат
2. отсејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи