а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отседла

отседлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Симне седло на коњ и сл.
Англиски: dismount
Примери:
Отседлај го коњот.
Изведенки
1. отседлува несв.
отседлуваат
2. отседлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи