а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отседи

отседат
Вид збор: Глагол, свршен
Седејќи помине некое време, преседи.
Англиски: stay
Примери:
Кај нив отседов три дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи