а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсвири

отсвират
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши свирење исполни мелодија на музички инструмент.
Англиски: play
Употреба: Музика и танц
Примери:
Го замолив да ми отсвири некоја мелодија.
Изведенки
отсвирува несв.
отсвируваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи