а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсака

отсакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да сака.
Примери:
Тој ја отсака девојката.
Тоа е некоја лоша клетва толку да отсакаш родена мајка!
Изведенки
отсакува несв.
отсакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи